صفحه نخست » مقالات » سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی

سخنی پیرامون اردوهای یک روزه دانش آموزان دبستانی

اهداف یک آموزشگاه از برگزاری اردو چیست؟ چرا دانش آموزان را به اردو می بریم؟ اهداف برگزاری انواع اردوهای دانشجویی ، ورزشی ، جهادی ، علمی ، تربیتی چیست؟

blog-1

((قل سیروا فی الارض فانظروا کیف بداء الخلق))

ای پیامبر ، به مردم بگو که در زمین گردش کنید و ببینید که خدا چگونه خلقت خلق را آغاز کرده است. (سوره عنکبوت آیه ۲۰)

با فرا رسیدن فصل تابستان و تعطیلی مدارس ، در آموزش و پرورش ، جنب و جوشی جهت فعالیت های تابستانی آغاز می گردد و مربیان فداکار و دلسوز ، سعی بر ان دارند که فعالیت های تربیتی خود را ، که در ضمن سال شروع کرده اند ، همچنان در تابستان ادامه دهند. بر همین اساس در مناطق و شهرستان ها ، پایگاه ها و مدارس و کانون هایی به صورت فعال به جذب دانش آموزان می پردازند ، یکی از کارهای عمده و مهم در این فعالیت ها ، اردوهای یک روزه می باشد ، که به رهنمودی مختصر در این زمینه می پردازیم.

نخست بایست جاذبه لازم برای رفتن به اردو را ، بین بچه ها ایجاد کرده ، و به خانواده آن ها اطلاع دهیم که داشتن برگ رضایتنامه از ضروریات اردوهای یکروزه است.

مکان اردوهای یک روزه می تواند در اردوگاه ، کوه ، حاشیه شهرها ، جنگل و یا هرجایی که آب و درختی وجود دارد باشد ، و مهم این است که بتوانیم بچه ها را کنترل و از خطرات محفوظ بداریم.

یک مربی خوب ، می تواند ۲۱ نفر دانش آموز را در یک اردوی تابستانه یک روزه ، کنترل کند. از لوازمی که همراه مربی باید باشد ، جعبه کمک های اولیه است ، که به هنگام بروز خبر می توان از آن استفاده نمود و لوازم آن به این ترتیب پیشنهاد می شود : مایع ضد عفونی کننده ، آب اکسیژنه ، مرکورکروم ، ساولن ، باند ، گاز استریل ، پودر سولفامید ، پنبه ، چسب زخم ، آتل چوبی.

وسایل لازم برای حرکت بچه ها ،  به اردوهای یکروزه به ترتیب زیر است :

ساک دستی ، طناب ۲ متر ، ناهار ، لیوان ، حوله کوچک ، کفش مناسب،  لباس مناسب فصل ، میوه

یک برنامه پیشنهادی برای اجرای اردوی یکروزه دبستانی ، ۷ صبح حرکت از مبداء که معمولا مدرسه ، پایگاه یا مسجد می باشد.

تذکر اگر در اردوگاه استخر باشد ، می توان قسمتی از برنامه اردوی یکروزه را به شنا اختصاص داد. در مورد بازی های اردویی ، چند نوع بازی که در کتاب های بازی های دبستانی به تفصیل آمده است پیشنهاد می شود :

مین کاری ، خرگوش بی لانه ، مار دو سر ، بگیر و بزن  ،بازی عبور از موانع

برای آموزش های اردویی می توان چند نوع گره ساده را به دانش آموزان آموخت ، که بعدها بتوانند در چادرزنی از آن استفاده کنند.

دسته ها:

برچسب ها:
نویسنده: